Weź zagłosuj!

W dniu 19 października uczniowie klasy 8b, w składzie: Maciek Borkowski, Patryk Fidos, Natalia Garbala, Natalia Jermacz, Adam Kowacz, Damian Leszczyński, Kacper Piątek, Oliwier Pirot, Natalia Rogóż, Marcel Szkurłat, Dawid Tabiszewski, Ania Uba, Mateusz Więckowski, Filip Zaczek, Piotr Zegan, Karolina Zolbach, Julia Żurawka, ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Suchedniowie wraz z nauczycielką WOS-u panią Anitą Sołkiewicz na ulicach naszego miasta przeprowadzili kampanię profrekwencyjną pod tytułem „Weź zagłosuj”. Kampania miała na celu zachęcenie do udziału w wyborach i upowszechnienie wiedzy o procedurach wyborczych oraz mobilizację obywateli do uczestnictwa w życiu publicznym, w tym do świadomego i odpowiedzialnego udziału w wyborach władz wszystkich szczebli. Uczniowie rozmawiali z napotkanymi przechodniami, rozdawali wykonane przez siebie ulotki z hasłami zachęcającymi do głosowania oraz przypominające procedury głosowania. Okazało się, że 21 października większość mieszkańców naszego miasteczka wybiera się na wybory, wśród powodów wzięcia udziału w głosowaniu, najczęściej podawano odpowiedzi:

–        ponieważ jest to ważne dla mojej przyszłości,

–        jest to mój obowiązek obywatelski,

–        trzeba brać udział w głosowaniu, by wybrać swojego kandydata, nie później narzekać, że wygrał ktoś inny,

–        mam 18 lat, są to moje pierwsze wybory, chcę zobaczyć jak to jest, gdy mogę mieć wpływ na to, co dzieje się w moim mieście,

–        chcę zapewnić sobie lepszy byt,

–        bo nie wypada nie głosować,

–        żeby miasto odżyło,

–        żeby wszyscy byli szczęśliwi,

–        żeby pojawiły się nowe miejsca pracy,

–        ponieważ sam/a kandyduję,

–        chcę mieć prawo wyboru,

–        ponieważ lubię stawiać znak X,

–        ponieważ mam takie prawo,

–        chcę zmienić rzeczywistość,

–        chcę mieć wpływ na decyzję w mieście,

–        żeby nam wszystkim było lepiej,

–        dla mojego i waszego dobra,

–        bo odkąd skończyłem 18 lat zawsze głosuję, bo mogę,

–        chcę mieć czynny udział w tym co dzieje się w naszym mieście,

–        ponieważ tak trzeba...

Tylko kilu przechodniu odpowiedziało, że nie zamierza brać udziału w wyborach, podawane przyczyny: to nieobecność w mieście tego dnia, że nie chce żałować swojego wyboru, bo nic nie zmienię, ponieważ nie ma odpowiedniego kandydata.

Dziękujemy mieszkańcom za poświęcony czas i miłe rozmowy.

Anita Sołkiewicz