Trójka w projekcie ,, Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej’’.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, ze nasza szkoła przystąpiła do projektu ,, Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej’’. Projekt ten realizowany był przez ŚCDN w Kielcach przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i pod patronatem Kuratorium Oświaty w Kielcach. Celem projektu było gruntowne przeszkolenie nauczycieli aby mogli oni poprzez grę w szachy rozwijać  i wspierać u dzieci  rozwój kompetencji matematycznych w zakresie logiki, wyobraźni przestrzennej, myślenia analitycznego od pierwszych lat nauki szkolnej. Jak wynika z licznych badań  gra w szachy czy choćby jej elementy wpływają pozytywnie nie tylko na rozwój umysłowy( orientacja przestrzenna, pamięć, uwaga, samodzielne myślenie, analiza, kreatywność) ,ale też na rozwój osobowościowy( zdrowa rywalizacja, wyciąganie wniosków z porażek, cierpliwość, somoocena działań, dyscyplina).

W projekcie wzięły  udział  124 placówki z całego województwa. Z naszej gminy oprócz naszej szkoły była to Szkoła Podstawowa z Ostojowa.

W związku z zakończeniem projektu naszą szkołę odwiedził wicemarszałek województwa pan Jan Maćkowiak, który osobiście wręczył na ręce pani dyrektor Izabeli Głowala – Działak osiem kompletów zestawów szachowych oraz jeden zegar. Podobny upominek wręczył również nauczycielom SP Ostojów, którzy również gościli w naszej szkole. Podczas spotkanie gratulacje nauczycielom i dyrekcji przekazał również pan burmistrz Cezary Błach. Pan wicemarszałek uciął sobie miłą pogawędkę z nauczycielami , którzy brali udział w projekcie oraz z uczniami, którzy maja już na koncie  sukcesy w grze w szachy. Duże wrażenie zrobili nasi już utytułowani członkowie szkolnego klubu szachowego ,, Hetman’’. Miłym akcentem spotkania była tez pokazowa partia szachów rozegrana pomiędzy panem wicemarszałkiem , a burmistrzem naszej gminy panem Cezarym Błachem. Obaj gracze skorzystali  ze wsparcia młodych szachistów.  A już 10 i 11 marca nasi nauczyciele pani Katarzyna Bodak i pan Dominik Ziętkowski będą reprezentować nasza szkołę na  Turnieju Szachowym Nauczycieli  Województwa Świętokrzyskiego. Trzymamy kciuki.